Darmowy niezbędnik

Na przestrzeni ostatnich lat okazało się, że rynek darmowego/otwartego oprogramowania przybrał całkiem pokaźne rozmiary. Nadeszła wreszcie chwila, w której przeciętny użytkownik nie musi wydawać ani jednej złotówki aby móc w pełni cieszyć się możliwościami swojego komputera (pomijam tutaj oczywiście opłatę za system operacyjny, w większości wypadków doliczoną do ceny samego komputera). Dla niezdecydowanych, polecam krótkie zestawienie najlepszych moim zdaniem propozycji do rozważenia w różnych kategoriach.

Pakiet biurowy
Absolutnie polecam OpenOffice.org w wersji 3. Na wstępie od razu uwaga na wszelkiego rodzaju przeróbki "producentów", który zmieniają w nazwie kilka literek i oferują ten sam produkt, ale za niemałe często pieniądze. Najlepiej więc pobierać pakiet wprost ze strony http://www.openoffice.org/. Do dyspozycji otrzymujemy edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, wygodny program do obróbki grafiki wektorowej, bazę danych, edytor równań oraz narzędzie do tworzenia prezentacji. Wszystko po polsku i w wygodnym interfejsie. Z całą pewnością znakomitej większości użytkowników i instytucji, które nie zdążyły się jeszcze uzależnić od specyficznych możliwości pakietu dominującego (Microsoft Office), OpenOffice.org wystarczy w zupełności. Dodać należy, że natywnym formatem plików dla OpenOffice.org jest Open Document Format (ODF) zatwierdzony przez ISO jako otwarty standard wymiany dokumentów. Mamy więc pewność, że w przyszłości żadna firma nie przejmie na własność formatu dokumentów, które w pocie czoła przez lata tworzyliśmy, zmuszając nas tym samym do kupna ich produktów.
Jedyną wadą programu jest jego "ociężałość". Niestety dość długo się uruchamia, ale po wyłączeniu wsparcia dla Javy i drobnych optymalizacjach jest znacznie lepiej. Jeśli bardzo często korzystamy z pakietu, możemy też zdecydować się na załadowanie do pamięci modułu szybkiego uruchamiania. Wtedy dokumenty będą uruchamiały się błyskawicznie.

Grafika
Tutaj polecę 3 programy.
Po pierwsze szybka przeglądarka plików graficznych IrfanView, doskonale nadająca się do podglądania wszelkiego rodzaju plików graficznych, a także zaawansowanej konwersji wielu plików jednocześnie.
Po drugie, Picasa3 do szybkiego katalogowania wszystkich dostępnych zdjęć na naszym komputerze. Przy okazji mamy do dyspozycji wiele narzędzi jak usuwanie efektu czerwonych oczu dosłownie jednym kliknięciem (program sam szuka oczu na zdjęciu i usuwa efekt, a te których nie znajdzie możemy mu wskazać), wyostrzanie, poprawianie histogramu, dodawanie napisów, tworzenie filmów, stykówek i całe mnóstwo innych możliwości. Osobiście polecam też "etykietowanie" zdjęć. Wówczas bardzo łatwo odnajdziemy zdjęcia, na których znajdują się interesujące nas osoby, miejsca, czy rzeczy. Wszystko to przy względnie niewielkich wymaganiach sprzętowych.
I wreszcie dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy potrzebują edytować dosłownie każdy piksel zdjęcia, polecam Gimp (dostępny także na platformy Linux).

Multimedia
Do odtwarzania wszelkiego rodzaju filmów można się posłużyć doskonałym programem VLC Media Player, zaś do wygodnego i jakościowo doskonałego odtwarzania plików muzycznych osobiście polecam foobar2000. Ta niewielka aplikacja w mgnieniu oka skataloguje zasoby naszych utworów. Potrafi także przenosić pliki do katalogów, według określonego przez nas schematu: np. Artysta/Album/Ścieżka. Tytuł utworu. Rzecz bardzo pożyteczna pozwalająca usystematyzować pliki na dysku.

Internet
Kto jeszcze nie korzysta z przeglądarki Mozilla Firefox, niech to czym prędzej uczyni. Z pewnością surfowanie po stronach WWW za jej pomocą jest znacznie bezpieczniejsze niż przy pomocy domyślnego Internet Explorer'a, a dodatkowo otrzymujemy możliwość zainstalowania tak niezbędnych dodatków jak Adblock, dzięki któremu niemal całkowicie zapomnimy o natrętnych wyskakujących reklamach, czy też dowolnych innych reklamach pojawiających się na często przez nas odwiedzanych stronach internetowych.
W kategorii internetowej, warto też dać szansę komunikatorowi Pidgin. Jest bardzo przyjazny w obsłudze, estetyczny, a przede wszystkim obsługuje jednocześnie mnóstwo protokołów jak GaduGadu, AIM, XMPP, ICQ, Google Talk, IRC i wiele innych.

Narzędzia
W tej kategorii pozwolę sobie zrobić krótką listę najpożyteczniejszych moim zdaniem propozycji:
  • 7zip - program do pakowania/rozpakowywania wielu rodzajów archiwów,
  • TrueCrypt - doskonały program do szyfrowania plików jak i całych partycji i dysków. W wypadku korzystania z laptopów, czy pendrivów pozycja wręcz obowiązkowa na wypadek zguby lub co gorsza kradzieży naszego sprzętu. Można także tworzyć woluminy ukryte wewnątrz woluminów już zaszyfrowanych, co daje jeszcze większe bezpieczeństwo najbardziej krytycznych danych (ale to opcja niemal dla paranoików),
  • CCleaner - szybko i bezpiecznie usuwa ciężkie megabajty niepotrzebnych danych, jakie gromadzą się na dysku podczas codziennego korzystania z komputera,
  • jkDefrag - szybko i skutecznie defragmentuje partycje. Posiada zaawansowane opcje optymalizacji rozmieszczenia plików na dysku w ten sposób, aby dostęp do najczęściej używanych plików był najszybszy i jednocześnie aby zminimalizować dalszy proces fragmentacji,
  • procexp - niewielkie narzędzie pozwalające obejrzeć działające w naszym systemie procesy wraz z możliwością monitorowania m.in. połączeń sieciowych, jakie nawiązują poszczególne procesy. Program bardzo przydatny w wypadku podejrzenia zainfekowania systemu wirusem/robakiem, czy też innym szkodliwym oprogramowaniem,
  • SpeedCrunch - zaawansowany i bardzo wygodny w obsłudze kalkulator,
Posłowie
...nie mylić z osobnikami biesiadującymi na Wiejskiej...
Zdaję sobie sprawę, że istnieje zapewne mnóstwo innych darmowych programów sprawdzających się w zupełnie innych dziedzinach, ale przedstawiona lista wydaje mnie się najbardziej użyteczna z punktu widzenia przeciętnego użytkownika komputera. W razie, gdybym odkrył kolejne "perełki", nie omieszkam o nich poinformować...

Komentarze

Popularne posty